ceturtdiena, 2012. gada 29. marts

Šovs.

   Sveicināti! Piedāvāju atslodzei pastīties patīkamu un interesantu gaismas šovu.

sestdiena, 2012. gada 24. marts

Kā nu tecēs ?!

   Baigo laiku atpakaļ esmu rakstījis baigo nu varbūt ne baigo, bet zinātnisko darbu fizikā par ūdens griešanos virzienu. Vārdu sakot ūdens atrodas lielā traukā un apakšā izvelk korķi un kā ūdens tecēs ārā atkarībā no lauka ietekmi. Atkarībā kur tas notiek ziemeļpuslodē, dienvidpuslodē vai uz ekvatora. Teiksim vienu variantu varat redzēt un pamēģināt pie sevis mājās, Aizkorķējiet izlietni, ielejat ūdeni un izvelk korķi un vērojat uz kuru pusi griežas ūdens tekot prom.. Protams viss tas tika teorētiski apskatīts un ar vienu eksperimenta variantu jo līdz ekvatoram un aiz tā tik tajos laikos nebija iespējams. Bet nu uzgāju youtubē šo rullīti un tadā var teikt praktiskais ir paveikts.



ceturtdiena, 2012. gada 22. marts

Kāda ir dzīves jēga?

   Kāda ir dzīves jēga? Kā es varu atrast savai dzīvei mērķi, piepildījumu un gandarījumu? Vai man izdosies dzīvē paveikt ko nozīmīgu un paliekošu? Neskaitāmi cilvēki nebeidz domāt par to, kāds ir viņu dzīves mērķis. Tie pārdomā savu dzīvi, un brīnās, kāpēc viņu attiecības ar citiem cilvēkiem ir izirušas un kāpēc viņi jūtas tik tukši, lai gan ir sasnieguši to, ko bija nosprauduši sev par mērķi. Kādam beisbola spēlētājam, kurš ir iekļuvis arī Beisbola Slavas Zālē, reiz vaicāja, kas ir tas, ko viņš vēlētos, lai kāds viņam būtu pateicis, pirms viņš sāka spēlēt beisbolu. Viņš atbildēja: „Es vēlos, ka man kāds būtu jau sākumā pateicis, ka tad, kad tu sasniedz virsotni, tu saproti, ka tur nekā nav.” Diezgan bieži tikai pēc vairākiem izniekotiem gadiem atklājas tas, ka aiz nospraustajiem mērķiem slēpjas tukšums.
   Mūsdienu humānistiskajā sabiedrībā cilvēki dzenas pēc daudzām lietām, nosprauž sev dažādus mērķus, jo cer, ka tajos viņi atradīs dzīves jēgu un piepildījumu. Dažas no tām lietām, pēc kā cilvēki dzenas, ir veiksme biznesā, labklājība, labas attiecības, sekss, izklaide un palīdzēšana citiem, utt. Bet daudzi cilvēki ir apliecinājuši to, ka tad, kad viņi bija sasnieguši savus mērķus, kad viņiem bija labklājība, attiecības un dažādas baudas, viņi joprojām jutās tukši iekšienē, it kā tur būtu kāds caurums, ko nevar ne ar ko aizpildīt. 

otrdiena, 2012. gada 20. marts

Nu kas tad tiem leišiem atkal par jaunumu, uzlīme uz mašīnas?

   Domāju, ka visi, kas ir bijuši leišos ir manījuši, ka ir autiņi, uz kuru logiem ir pielīmēta uzlīme ar zaļu lapu. Nu, re, līdz ar to mūsu kolektīvā pacēlās jautājums ko tas nozīmē. Pirmkārt bija strīdi kāda veida tā lapa bija :) He he pat bija variants, ka izskatījās šādi :




   Bet vairākums uzvarēja un konstatēja, ka izskats bija līdzīgs kļavas lapai. Tika atrast tāda izskata : 




   Bet pēc atmiņas vajadzētu izskatīties mazliet savādāk. Kā arī pacēlās jautājums kam tāda domāta ? Protams, bija vairākas versijas, kur viena no tām bija arī man pieņemama. Piemēram, zaļās dabas cienītāji un atbalstītāji. Kāpēc ne, tā sakot loģiski un visai ticams variants. Tagad bija otrs etaps lielā ineta sērfošanā un info meklēšana. Protams, meklēšana latviešu valodā rezultātus nedeva jo zīme kam pieder leišiem tātad tadāaaa jāmeklē leišu valodā. Un ilgi nebija jāiespringst, protams bija savas nianses tulkošanas procesā. Jo dažādiem kompiem izmete dažādus tulkojumus un viss pateicoties mūsu mīļās googles tulkotājam. Izmēģinot visus piedāvātos tulkojuma variantus tika panākts meklējamais. Rezultāts sekojošs:


   "Žalias klevo lapas. Vairuotojams neturintiems 2 metų vairavimo stažo. Vairuotojams, neturintiems 2 metų vairavimo stažo, privaloma ant automobilio priekinės ir galinės dalių turėti kvadratinį žalią klevo lapo formos skiriamąjį ženklą. Kvadrato kraštinės ilgis - nuo 150 mm iki 200 mm"
   Latviski sakot : Zaļā kļavas lapa. Vadītājiem, kuriem nav 2 gadu autovadīšanas pieredze.
Autovadītājiem, kam nav divu gadu autovadīšanas stāža jābūt uz automašīnas priekšējā un aizmugurējā loga jābūt zaļās kļavas lapas zīmei kvadrāta formā ar izmēru - no 150 mm līdz 200 mm.
   Parokoties leišu lapās, kas saistītas ar šīm uzlīmēm izrādās ka pirmā atrastā kļavas lapa arī ir pareiza un oriģināls ir šāds:



   Tātad cienītie auto stūrmaņi kam nav 2 gadu stāža ņemiet vērā !!!



sestdiena, 2012. gada 17. marts

Mūsu mīļumi - 6.

   Sveicināti! Sen neesmu turpinājis savu topiņu un tā šnākošais mīļums ir jūras cūciņa.




   Jūrascūciņas (Cavia) ir jūrascūciņu dzimtas (Caviidae) ģints. Par spīti nosaukumam, jūrascūciņām nav nekāda sakara nedz ar cūkām, nedz ar jūru. Šajā ģintī ietilpst 9 sugas, no kurām visbiežāk sastopamā ir parastā jūrascūciņa (Cavia porcellus), kas ir svarīgs gaļas dzīvnieks, ko izmanto pārtikā Dienvidamerikā un kas ir populārs mājdzīvnieks Eiropā un Ziemeļamerikā.




   Jūrascūciņas savvaļā ir sastopamas tikai Dienvidamerikā :  Kolumbijā, Venecuēlā, Bolīvijā, Brazīlijā un Argentīnā. Tās var sastapt klinšainos apvidos, savannā, teritorijās, kas pieguļ mežiem, kā arī purvos. Tās dzīvo baros, kas sastāv no apmēram 10 indivīdiem, bars rok kopīgu alu sistēmu vai arī tiek ieņemta citu dzīvnieku izrakta ala.





Jūrascūciņas parasti ir nakts dzīvnieki. Tās ir izteikti veģetārieši. Savvaļā jūrascūciņas pārojas visu gadu. Parasti mazuļi dzimst divas reizes gadā, metienā ir apmēram 1 - 4 mazuļi. Pieaugušas jūrascūciņas var sasniegt 700 g svaru. Salīdzinot ar ierastajām mājas jūrascūciņām, savvaļas jūrascūciņas ir daudz veiklākas, un to kažoku spalvas ir taisnas un vidēji garas. Kažoka krāsa ir brūna vai pelēka.




Angļu un holandiešu jūrnieki ieveda jūrascūciņas Eiropā 16. gadsimta sākumā, drīz pēc Amerikas atklāšanas. Varbūt tādēļ to nosaukumā parādās vārds "jūra", jo tās nāk no aizjūras. Nav zināms, kā jūrascūciņas kļuva par "cūciņām". Viena no versijām vēsta, ka šis nosaukums jūrascūciņām radies tādēļ, ka tās izdod cūkām līdzīgas skaņas. Citā versijā tādēļ, ka to izskats ir līdzīgs lielajām cūkām.


   Lai kāda arī nebūtu šī dzīvnieka nosaukuma etimoloģija, šīs cūkas vai cūciņas motīvs parādās arī citās valodās, ne tikai latviešu. Piemēram, angliski jūrascūciņa ir guinea pig (Gvinejas cūka — iespējams, tādēļ, ka no Latīņamerikas uz Eiropu atbraukušie jūrnieki tirgoja tās par vienu gineju, vai varbūt tādēļ, ka no Dienvidamerikas uz Eiropu kuģi parasti devās caur Gvineju Āfrikā). Vāciski to sauc Meerschweinchen (Mazā jūras cūka vai drīzāk kā latv. val. — jūras cūciņa), krieviski — Морская свинка (jūras cūciņa), franciski — Cochon d'Inde, (Indiāņu cūka), holandieši mēdza saukt to par guinees biggetje (gvinejiešu sivēns), Zviedrijā to sauc marsvin (no latīņu val. mare (jūra) un zviedru svin (cūka)), un grieķiski tās sauc par ινδικά χοιρίδια (indiāņu cūciņas). Jūrascūciņas zinātniskais nosaukums ir Cavia porcellus (porcellus latīniski = cūciņa).







Pirmie ap 2000. g.p.m.ē. jūrascūciņu pieradināja — un sāka lietot uzturā — senie inki, kas apdzīvoja Dienvidamerikas Andu reģionu jeb tagadējo Peru un Bolīvijas teritoriju. Šai apvidū vēl aizvien jūrascūciņas gan tiek turētas kā mājdzīvnieki, gan lietotas uzturā. Peru jūrascūciņas tiek dēvētas par cuy (dsk. cuyes) un uzskatītas par virtuves delikatesi, ko parasti gatavo cepot. Ceptas jūrascūciņas garša tiek uzskatīta par līdzīgu truša gaļas garšai. Jūrascūciņām ir vēl kāda loma vietējā kultūrā — tās tiek uzskatītas par spējīgām uzņemt sevī ļaunumu un visas kaites un tiek izmantotas dažādos dziedināšanas rituālos.


Pieaugušas jūrascūciņas garums parasti ir ap 20 cm, svars — 600-1200 grami (mātītei) un 800-1800 gr (tēviņam). Jūrascūciņai ir ķermenim neproporcionāli īsas kājas un liela galva, apaļš, plecīgs rumpis un mazas, apaļas austiņas. Kā jau visiem grauzējiem, jūrascūciņai ir gari, asi priekšzobi un astoņi dzerokļi barības sakošļāšanai. Jūrascūciņas oža un dzirde ir izcila, un šīs tai ir daudz labāk attīstītas maņas nekā redze. Dzīvnieka ķermeņa temperatūra ir augstāka nekā cilvēkam, un tās pulss, tāpat kā daudziem citiem maziem zīdītājiem, ir daudz straujāks (120x/min).




Jūrascūciņas vidējais mūža ilgums ir 5-6 gadi, bet labos apstākļos tā var nodzīvot līdz pat 10 gadiem.
Kā jau visus zālēdājus, arī jūrascūciņu savvaļā apdraud dažādi plēsēji, tādēļ saspringta uzmanība, kautrība, bailīgums un nervozitāte ir cūciņai izteikti piemītošas īpašības. Jūrascūciņa ir draudzīga un skaļa, bet ļoti piesardzīga. Tā labāk cenšas palikt citu neievērota un, atrodoties uzmanības centrā, var saspringt un kļūt nervoza. Līdzīgi uzvedīsies arī pieradināta jūrascūciņa būrītī mājas apstākļos. Bet savvaļā tā slēpjas garajā zālē un ūdens un barības meklējumos dodas agri no rīta un vēlu vakarā, kad gaismas trūkuma dēļ tā nav tik viegli pamanāma. Jūrascūciņa neveido sev midzeni, bet iemitinās kāda cita dzīvnieka pamestā migā.


Tomēr jūrascūciņai nepieciešama kompānija, jo arī savvaļā tās dzīvo baros — parasti harēmā, ko vada 1 vīriešu dzimuma līderis. Vienatnē tā kļūs vientuļa un nomākta, tādēļ turēšanai mājas apstākļos ieteicams iegādāties vismaz 2 zvēriņus. Tiesa, tiem jābūt viena dzimuma, jo jūrascūciņas strauji vairojas. Sieviešu dzimuma cūciņa sasniedz dzimumgatavību 4 nedēļu vecumā, vīriešu — 5-7 nedēļu vecumā.


Jūrascūciņu mazuļi agri kļūst pieauguši. To bioloģiskā attīstība notiek ļoti strauji — atšķirībā no daudziem citiem zīdītājiem, tie piedzimst jau ar spalvu un zobiem un acīm vaļā, un pēc pāris dienām jau sāk lietot uzturā to pašu pārtiku, ko viņu vecāki.


ceturtdiena, 2012. gada 15. marts

Internetam beigas.

Sveicināti, ceru ka nav lielas problēmas izlasīt krieviski nu galīgi šodien netīkas tulkot, bet info interesantsun redzēsimvai piepildīsies.


Хакеры из группировки Anonymous пообещали 31 марта 2012 года провести атаку на 13 корневых DNS-серверов, в результате чего произойдет «отключение интернета»
Акция носит название #opGlobalBlackout, говорится в сообщении Anonumous на Pastebin, пишет Lumpen.
«В знак протеста против SOPA, Wallstreet, наших безответственных лидеров и любимых банкиров, которые заставляют мир голодать из-за своих эгоистических потребностей, и ради простого садистского веселья, 31 марта Anonymous отключат интернет», - говорится в сообщении Anonymous.

После того как DNS-серверы буду отрезаны от интернета, никто не сможет выполнить поиск доменного имени, и таким образом будет отключен HTTP - наиболее часто используемая функция в Web. В своем сообщении хакеры также привели список IP-адресов серверов, которые подлежат отключению:
192.112.36.4
192.58.128.30
199.7.83.42
192.228.79.201
192.5.5.241
192.33.4.12
192.36.148.17
128.63.2.53
193.0.14.129
202.12.27.33
192.203.230.10
192.5.5.241

«Каждый раз при вводе URL пользователь будет попадать на страницу с ошибкой и считать, что интернет отключен, а этого достаточно. Помните, что это протест, и мы не ставим себе целью «убийство» интернета, мы временно отключим то, что нужно больше всего», - говорят хакеры.

В своей публикации активисты также разместили ссылку на программное обеспечение, с помощью которого пользователи могут принять участие в операции #opGlobalBlackout.

pirmdiena, 2012. gada 12. marts

Krasna Horkas pils

   Slovākijā, visticamāk, divu bērnu nevērīga rīcība ar uguni izraisījusi vērienīgu ugunsgrēku Krasna Horkas pilī, kas celta 14.gadsimtā, vēstī ārvalstu mediji. Trakums un ārprāc ko vara nodarīt uguns, kad ar to spēlējās. 








Liepājas VS Klaipēdas slidotava.

   Nu re tāda dusmas uznāca ka gribas izteikties. Vārdu sakot pagājušo nedēļu bijām Liepājas ledus hallē un šo sestdienu bijām Klaipēdas Akropoles slidotavā. Iespaidi un izjūtas ir galīgi atšķirīgas. Un kā domājiet kura slidotava izcīnīja vairāk „+” ? Nu protams ka ne mūsu mājas slidotava. Tiešām dusmas uznāk servisa un apkalpošanas ziņā. Un par ko tur brīnīties ka letiņi brauc pie leišiem atpūsties un izklaidēties. Un tā neliels salīdzinājums.


   Liepājas ledus halle : publiskā slidotava – 2Ls , slidu noma – 1Ls, drēbju skapītis – 0.5Ls , rezultātā visa ekstra 3.5Ls. Un ledus stāvoklis prasītos labāks, tīra viņu labi ja ik pēc 2 seansiem un kad notīra nav nemaz laika viņam piesalt jo sākas jau seanss. Skrambas un iz sitieni vienalga paliek, nu ļoti sliktā stāvoklī.

  
Akropoles slidotava : publiskā slidotava
·         8:30 - 12:15  : 6Lt (1,2Ls)
·         13:30 - 20:30 : 8Lt (1,6Ls)
·         21:00 : 8Lt (1.6Ls) un pie tam dubulta sesija 2 stundas pēc kārtas
   Un tagad pats interesantākais, teiksim tā ja esam pirms 12 tad kopējā maksa ir 1,2Ls. Jā jā tikai 1 lats un 20 santīmi. Bet jūs teiksiet „eu bet kur tad slidu noma un skapītis”, bet es mierīgi atbildu „slidas un skapīša cena jau iekļauta cenā”. Un tas vēl nav viss, beidzot slidināšanos pārģērbšanās zālē tagad ir uzstādīts aparāts ar karstu tēju un protams pa freijo. Ledus ideāls, ne pavelti starp seansiem ir 30 min starpbrīdis pa kuru laiku ledu notīra un tas paspēj piesalt un ir ļoti gluds un patīkams.

   Gala rezultātā : Liepāja VS Klaipēda - 3.5Ls VS 1.6Ls (nu ņēmu max variantu).
Pats interesantākais, kad stāvējām pie Liepājas ledus halles kases pirms mums bija rīdzinieki, kad tie pirka biļetes bija izbrīnīti ka te cena dārgāka nekā pie viņiem Rīgā. Bez komentāriem……
Bez nekādas sirdsapziņas pārmetuma saku : brauciet uz Lietuvu izklaidēties un atpūsties jo tur prot cilvēkus izklaidēt un protams patīkami tur atpūsties.
   PS nu cik skarbi tas nebūtu, bet žēl ka "Jaunais vilnis" tomēr notiks Jūrmalā, ja nenotiktu tad Palanga pārņemtu iniciatīvitāti un būtu ļoti priecīgs ja notiktu Palangā.

ceturtdiena, 2012. gada 8. marts

Varavīksnes heterohromija.

     Šodien satiku savu sen neredzēto draugu, es biju manījis jau agrāk, ka viņam tas ir, bet šodien viņu satiku un viņam bija līdzi neliels šunelis un iedomājieties arī šim šunelim bija varavīksnenes heterohromija. Nu nezinu vai tā ir sakritība vai kā, neuzdrīkstējos pajautāt, bet paskats uz abiem ir feins un interesants. 


   Kad mēs sarunājamies ar cilvēku, mēs skatāmies viņa acīs. Kad mēs gribam pateikt komplimentu, mēs runājam par skaistām acīm… Tas notiek tāpēc, ka acis ir visskaistākā un visvaldzinošākā cilvēka ķermeņa daļa. Un šo skaistumu lielākoties nosaka tās krāsaināka daļa ar burvīgu nosaukumu – varavīksnene… Dažādiem cilvēkiem acis ir dažādi skaistas: zilas, pelēkas, pelēkzilas, zaļas, brūnas…
  Varavīksnene novietojas acī starp radzeni un lēcu. Tā ir acs asinsvada apvalka priekšēja daļa. Varavīksnene ir plāns un muskuļots slānis diska formā, kura centrā atrodas atvērums – zīlīte. Varavīksnenes biezums variē no 0,2-0,4 mm, tā ir visplānākā perifērijā (tālāk no zīlītes). Varavīksnene ir atbildīga par zīlītes platuma regulēšanu, reaģējot uz gaismas daudzumu, tādā veidā regulējot gaismas daudzumu, kas sasniedz tīkleni.


  Varavīksnene ir viens no labākiem biometriskiem raksturojumiem, tāpat kā pirkstu nospiedumi. Varavīksnene neatkārtojas pat dvīņiem un neizmainās visa mūža garumā. Varavīksnenes zīmējums ir ļoti sarežģīts, kas ļauj precīzi identificēt cilvēku. Par acu krāsu īstenībā tiek saukta varavīksnenes krāsa. Varavīksnenes krāsojums ir atkarīgs no pigmenta melanīna daudzuma un no stromas blīvuma. To nosaka iedzimtība, tātad nacionalitāte.
  Gaiši zila varavīksnenes krāsa norāda uz irdeniem audumiem un mazu pigmenta koncentrāciju. Pigmentu šūnu (hromatoforu) slānis ir ļoti tievs. Varavīksnenes asinsvadiem ir zilgans tonējums.


  Zaļām varavīksnenēm arī ir irdeni audumi, bet pigmenta koncentrācija ir pietiekoša. 


  Pelēkā krāsa atbilst varavīksnenēm ar biezu, bet maz pigmentētu hromatoforu slāni. 


  Brūnā un melnā krāsa liecina par biezu, stipri pigmentētu šūnu slāni.


  Acu krāsu ietekmē iedzimtība, klimats… Piemēram, gaiši zilā acu krāsa ir biežāk sastopama ziemeļu reģionos (Skandināvijā), mērenā joslā – brūna krāsa, dienvidos – melnā. Tomēr ir izņēmumi. 
   Bērni parasti piedzimst ar gaišām acīm. Galīga varavīksnes krāsa iestājas 2-3 gadu vecumā.
   Dažiem cilvēkiem ir novērota varavīksnenes heterohromija – dažāda varavīksneņu krāsa. Kad vienam cilvēkam ir dažādas krāsas acis. Pasaulē ir tikai 0.5% tādu cilvēku.


  Varavīksnenes heterohromija ir dažāda labās un kreisās acs varavīksnenes krāsa. Varavīksnene var būt pilnībā citā krāsā vai arī var atšķirties tikai tās daļa. Ir iespējams arī, ka varavīksnene abās acīs ir daļēji citā krāsā. Heterohromija var būt gan iedzimta, gan iegūta un var būt kādas slimības pazīme. Acu krāsu galvenokārt nosaka melanīna koncentrācija varavīksnenē, heterohromija parādās, ja vienā acī ir salīdzinoši vairāk (hiperpigmentācija) vai mazāk (hipopigmentācija) šī pigmenta. No varavīksnes heterohromijas nav jābaidās jo tā neietekmē uz cilvēku veselību. Tāds cilvēks tā pat redz un uztver visas krāsa, tāpat kā parasts cilvēks. Starp citu šī varavīksnes heterohromija biežāk ir sievietēm.











 Mūsdienās cilvēks pats var izvēlēties sev acu krāsu visdažādākos toņos, lietojot krāsainas kontaktlēcas.


otrdiena, 2012. gada 6. marts

Mati.

Nezinu kāpēc vai kāpēc ne, zvaigznes sagriezušās vai kas cits iegriezies vai kādam kaut kas nokritis vai pieaudzis, pazudis vai atradies, bet vārdu sakot vai īsāk domājot, aizmūkot vai pienākot, piesējies vai atsējies, bet šodienas tēma ir mati.


Mati ir tieva, elastīga struktūra, kas atrodas uz zīdītāju ādas. Matu kopumu, kas atrodas uz ķermeņa, dēvē par apmatojumu, savukārt dzīvniekiem dažreiz dēvē arī par spalvu vai kažoku. Tieši apmatojums ir viena no īpašībām, ar kuru zīdītāji atšķiras no citām dzīvnieku klasēm. Kukaiņiem uz ķermeņa arī ir matiņi, bet tiem ir pavisam cita veida struktūra. Ikdienā ar terminu "mati" saprot tikai apmatojumu, kas atrodas cilvēkam uz galvas. Mati veidojas no matu saknes un to sastāvā ir līdz 90% keratīna. Cilvēka skalpu klāj matu folikulas - to ir vairāk par simts tūkstošiem un tās pārveido proteīnu matos. Visvairāk folikulas ir blondu matu īpašniekiem, mazāk folikulu ir brūnētiem, bet vismazāk rudu matu īpašniekiem. Cilvēkam piedzimstot folikulas ir ļoti sīkas un veido smalkos - zīdainos bērna matus, bet augšanas procesā - parasti ap 12 gadu vecumu, cilvēkam izveidojas pieaugušā mati.


Mati klāj gandrīz visu mūsu ķermeni, tikai to struktūra dažādās ķermeņa vietās ir atšķirīga. Mati aug no matu sīpoliņiem, kas atrodas ādā. Mats veidojas, šūnām sīpola pamatnē daloties. Mats vienā mēnesī var izaugt apmēram par 1 cm garāks. Ja sīpoliņam ir apaļa atvere, mats aug taisns, bet, ja atvere ir ovāla vai izliekta, izaug sprogaini vai viļņaini mati. Daba cilvēkam galvas matu rotu devusi ne tikai skaistuma pēc, bet arī, lai pasargātu galvas ādu no karstuma, aukstuma un mitruma. Lai mati tiktu apgādāti ar tiem nepieciešamajām barības vielām, galvas ādā atrodas sīki sazarotu kanālu sistēma, pa kuru visdažādākās barības vielas nonāk līdz matiem.

        Lai mati būtu veselīgi, kupli un biezi, ar uzturu jāuzņem pietiekami daudz olbaltumvielas, ja tas netiek darīts, tad mati kļūst trausli, smalki un nespodri. Turklāt uzmanība jāpievērš ne tikai ar olbaltumvielām bagātu produktu uzņemšanai, bet arī tam, kā nodrošināt uzņemto olbaltumvielu uzsūkšanos organismā. Tādēļ uzturam ir jābūt sabalansētam un pilnvērtīgam ar pietiekamu lielu augļu un dārzeņu saturu, jo tas ļaus pilnvērtīgāk darboties gremošanas traktā esošajiem enzīmiem, kas sašķeļ uzturvielas, lai tās varētu uzsūkties organismā.


     Pilnvērtīgs uzturs nodrošina arī vēl vienu ļoti pozitīvu efektu – poliamīni (līdz galam nesagremoto olbaltumvielu molekulas) ar asiņu palīdzību netiek tālāk nogādātas līdz ādai, tādējādi samazinās blaugznu veidošanās un samazinās matu izkrišana. Lai mati saglabātu savu dabīgo toni, lai kādā krāsā mati arī nebūtu, ar uzturu pietiekamā daudzumā jāuzņem cinks, jo tas palīdz pat atjaunot zaudēto matu toni. Šis mikroelements ādas audos nepārtraukti cīnās ar citu mikroelementu – varu, kuram ir nozīme matu sirmošanas procesā. Ilgstoši lietojot ar cinku nabadzīgu uzturu, daudz ātrāk noris matu sirmošanas process, var rasties arī nervu sistēmas darbības traucējumi un pastiprināti sāk izkrist mati. Matu veselībai ļoti svarīgi ir B grupas vitamīni: B6, biotīns, folskābe un pantotēnskābe, kas nodrošina dabīgās matu krāsas saglabāšanos un pat atjaunošanos. Spīdīgi, veseli mati ir katras sievietes sapnis, matu mirdzumu nodrošina olbaltumvielās esošās sēru saturošās aminoskābes – cisteīns un metionīns. Matu kopšanai jāizmanto pēc iespējas maigāks šampūns, un tas matos jāuzputo tikai vienu reizi, jo tiem piemīt pietiekama iedarbība, lai uzputošanu nevajadzētu atkārtot. Ja mati ir sausi, pēc skalošanas to var ieziest ar balzāmu, kas matus padara mīkstākus. Pēc izmazgāšanas matus saudzīgi, bez berzēšanas izsusina ar dvieli.


Lai mati izskatītos skaisti, ievēro dažus ieteikumus:
  • Mazgājot matus, neberz galvas ādu pārāk stipri, jo matu sīpoliņi ir slapji un mīksti, tādēļ mati ir viegli izraujami.
  • Ķemmējot slapjos matus, nerausti tos. Lieto matu suku vai ķemmi ar retiem zariem.
  • Neķemmē un nesukā matus pārāk bieži, jo tie var kļūt nespodri un plāni.
  • Pretblaugznu šampūnu lieto ne biežāk kā reizi divās nedēļās, jo tajā ir vielas, kas var kairināt galvas ādu.
  • Sabojātus matus nevar izārstēt tikai ar matu balzamu un kondicionieru palīdzību vien. Efekts, ko iegūsiet, lietojot matu balzamus, būs īslaicīgs - tikai līdz nākamajai matu mazgāšanai. Matu balzamu lieto kā kondicionējošu līdzekli, tam pievienoti intensīvas iedarbības ārstnieciski preparāti.
  • Matu maskas paredzētas bojātu matu ārstēšanai. Matu maska atjauno matu struktūru, stiprinot to aizsargkārtiņu, palīdz atgūt zudušo spīdumu un piešķir zīdainu mīkstumu.

Dažas mājās pagatavojamās matu maskas:
  • Olas dzeltenumā ir daudz barojošu elementu ar ādu un arī matus mīkstinošām īpašībām - lecitīns, vitamīni un minerāli. Īpaši efektīvi olas dzeltenums iedarbojas ar kopā ar rumu vai konjaku, tāds maisījums stiprina matus un spēj izārstēt pat visnedzīvākos, sausākos, trauslākos un sašķeltākos matus. 100 grami olas dzeltenuma satur 165 miligramus sēra, kurš ietilpst nepieciešamo aminoskābju sastāvā.
  • Alvejas lapas un medus arī palīdz matiem atveseļoties. Vienas alvejas lapas mīkstumu sajauc ar vienu olas dzeltenumu un divām ēdamkarotēm medus, labi samaisa, ieziež matos un tur 30-40 minūtes.
  • Rīcineļļa ir sen pazīstams matu kopšanas līdzeklis. To ieziež matos siltu un tur 10-15 minūtes. Tiesa, rīcineļļu pēc tam no matiem ir grūti izmazgāt, šī iemesla dēļ labāk to lietot nevis vienu pašu, bet kā piedevu citām matu masku sastāvdaļām.
  • Raugs arī satur tādas vielas, kas labvēlīgi ietekmē matus. Lai pagatavotu matu masku, tam var pievienot medu vai kādu citu sastāvdaļu.
  • Rupjmaizes putriņa, tāpat kā olas dzeltenums, var aizstāt šampūnu. To var lietot arī kā masku. Īpaši labs efekts panākams, ja masku tur siltu.
  • Skābpiena produkti - krējums, rūgušpiens, kefīrs - viss, kas satur pienskābi, - ļoti labi atjauno matus, tikai nevajag pārspīlēt: šāda maska vajadzīga ne biežāk kā reizi vai divas mēnesī.